Zwierzaki

wszystko o naszych pupilach


Marzec 30, 2017

Dlaczego warto kupić drapak dla kota?

Każdy, kto posiada kota, prędzej czy później decyduje się na zakup drapaka. Jest to niezaprzeczalna prawda w życiu każdego kociarza- w trosce o meble, dywany i inne domowe przedmioty razem z kotem bierzemy drapak. Jednak ciężko wyjaśnić ten fakt amatorom kotów i właśnie dlatego powstaje ten tekst.

Po co kotu drapak?

Zazwyczaj kupując drapak, robimy to w ochronie własnych interesów, chcąc uniknąć zadrapanych innych przedmiotów, dla kota nieprzeznaczonych. Ale czy wiecie po co kotu drapak? Wszak, gdyby kot nie miał z niego pożytku, nie korzystałby z niego, prawda? Otóż drapak jest dla kota namiastką jego naturalnego środowiska i pozwala mu na wyładowanie naturalnych kocich instynktów. Przede wszystkim, drapiący kot roznosi swój zapach. Podczas drapania wydzielają się fermony z poduszek łap, które jasno dają do zrozumienia innym zwierzakom, że z kotem się nie zadziera, a samemu drapiącemu pozwalają zaspokoić potrzebę poczucia bezpieczeństwa. Dodatkowo drapiący kot pozbywa się martwych, złuszczonych części pazura, więc drapak spełnia funkcję zdrowotną, dbając o pazurki kociaka. Kot drapiący pionowe powierzchnie wzmacnia swoje mięśnie oraz nadaje ciału odpowiedniej gibkości. Często drapak dla kota zaopatrzony jest w dodatkowe atuty takie jak miejsce do spania lub przyczepiona zabawka- to dodatkowe atuty, które mówią same za siebie.

Jak sami widzicie, ciężko byłoby kotu bez drapaka.

Jaki powinien być idealny drapak?

Kwestię potrzebności drapaka mamy już za sobą, przychodzimy do sklepu zoologicznego i co widzimy? Całe mnóstwo przeróżnych drapaków! W tym gąszczu naprawdę łatwo się pogubić, więc aby wybrać ten jeden idealny drapak, dobrze mieć listę cech na które należy zwrócić uwagę:

  • jeżeli kupujemy drapak a nasz kot nie jest jeszcze dorosły, drapak musi być odpowiednio większy, w przeciwnym razie, kiedy kot urośnie, drapak może okazać się zbyt lekki i mało stabilny i stwarzać zagrożenie dla kota
  • drapak powinien być z materiału, który łatwo wyczyścić- najlepiej żeby był cały z drewna a ewentualne materiałowe fragmenty aby można było zdjąć i wyprać.
  • drapak dla kot musi być stabilny, wytrzymały i ciężki, tylko taki posłuży nam i kotu na długie lata
  • dobrze, aby drapak miał kilka poziomów, na które kot może się wspinać oraz aby posiadał coś więcej niż sam słupek do drapania- jak na przykład piłeczki na sznurku czy legowiska

Jak widać drapak dla kota jest niezbędny a przy jego wyborze powinniśmy kierować się przede wszystkim dobrem kota a nie wyglądem.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>